Desery na depresję to kolejna odsłona Kryzysowej Książki Kucharskiej. Tym razem skupiam się na deserach, które w czasie depresji ekonomicznej pozwolą nam osłodzić trochę życie. Przepisy będę umieszczał trochę rzadziej, bo co za dużo to nie zdrowo :), ale zachęcam do regularnego sprawdzania.

poniedziałek, 19 kwietnia 2021

Lagun krakowski

Lagun to takie zwierzę, który lubi przesiadywać na drzewach. Pierwszy raz dostrzeżone zostało tydzień temu w Krakowie. Nie ma jednej teorii na temat tego skąd się pojawiły. Znany pisarz Stephen King ma teorię, że przyleciały z kosmosu, aby porywać ziemskie kobiety. 
Najbardziej popularna wiąże się ze stara żydowską legendą o rabinie Lwie, który w XVI wieku miał stworzyć z gliny stworzenie, które miało bronić praskich Żydów. Lagun jest prostszy do wykonania, bo nie trzeba go robić z gliny, a z ciasta francuskiego. W przeciwieństwie do glinianego, ten z ciasta ma krótszą żywotność i nadaje się tylko do prostych zadań, za to zdecydowanie lepiej się wspina po drzewach.
Cała sztuka to odpowiednie wnętrze. Orzechy symbolizujące mięso i dżem truskawkowy symbolizujący krew. Również ważne jest, żeby w środku napisać hebrajskie słowo אמת, inaczej nie zadziała :)

Składniki:

- ciasto francuskie
- dżem truskawkowy
- orzechy


Wykonanie:

Orzechy milimy i mieszamy z dżemem. Ciasto kroimy na kawałki o kształcie równoramienne trójkąty ostrokątne, na które nakładamy masę i zwijamy w rulony. Zawijamy końcówki nadając kształt rogala i wkładamy na 15 minut do nagrzanego do 180 stopni Celsjusza piekarnika. 


1 komentarz: